clear float
clear float

VYHLAZOVAČ PLETI ANEB LIPOVÉ MÁMENÍ

>> aroma blog

Pokaždé když procházím v blízkosti rozkvetlé lípy a cítím její intenzivní vůni, vybaví se mi Přemyslova árie ze slavné Smetanovy opery. Ó, vy lípy! Ó, vy lípy, velebí Přemysl český národní strom a moje duše zpívá s ním. Vůně lipových květů rozechvívá srdce, stejně jako se chvějí v pozdním jaru její listy srdčitého tvaru. Vidíte, stačí pomyslet a už z toho básním! Pravdou je, že když rozkvetou lípy, málokteré srdce zůstane zavřené. Možná i proto je lípa tradiční součást výbavy každé správné bylinkářky českých luhů a hájů a používá se po staletí k léčbě i zkrášlování.

 

Jak vylouhovat mládí

Květy obsahují antimikrobiální látky a také množství slizu, který se vylouhuje dlouhodobým stáním odvaru po dobu 12–24 hodin. Výluh má poté krásnou barvu lesního medu a hustou konzistenci. Je velmi užitečný pro suchou pokožku, vtírá se navečer místo čisticí pleťové vody nebo ho využijte jako pleťovou masku se stahujícími účinky, která vypne a zpevní vaši pleť.

 

Výluh je skvělý i k regeneraci vlasů pro oživení lesku a zvýšení pevnosti. Před každým mytím vtírejte výluh do vlasů po dobu alespoň pěti minut, poté smyjte přírodním šamponem. Pro pravidelnou péči o vaše vlasy je vhodný i odvar z lipového květu nebo květová voda, které poslouží jako posilující vlasová voda po každém umytí. Bujná kštice vás tak neopustí až do pozdního věku!

 

Domácí kosmetika z lipového kvítí

Z lipových květů získáte nejen jejich omamnou vůni, ale i pěstící účinek, zejména pro sušší pleť se sklonem k prvním vráskám. Bioaktivní tělový balzám vyrobíte snadno. Zahřejte 4 lžíce bambuckého másla ve vodní lázni na cca 60 – 70°C, přidejte 4 lžíce lipových květů a nechte zhruba 1 hodinu při stálé teplotě, aby se květy s tukem dobře spojily. Poté slijte přes sítko a balzám nechte v chladu ztuhnout. Pro vyhlazující efekt působí synergicky s lípou i květ černého bezu.

 

Pro jemnější omlazující krém přimíchejte do slitého lipového bambuckého másla 2 lžíce mokřadkového oleje, vitaminy A a E a extrakt z Aloe vera. Množstvím přidaného oleje regulujete výslednou hutnost krému, takže si vyrobte na míru, jaký krém vám vyhovuje. Přidat můžete i jiné pěstící rostlinné oleje, jako je šípkový, arganový nebo makadamiový a vůni dolaďte svými oblíbenými éterickými oleji.

 

Nadrcené lipové kvítí smíchejte s medem, smetanou a trochou ovesných vloček a získáte výživnou vyhlazující pleťovou masku. Vlastně takovou přírodní galvanickou žehličku, která vám navíc prosytí pleť jemnými tóny přicházejícího léta.

 

Z lékárny našich babiček

Lipový květ se sbírá těsně po rozvití, za suchého počasí a pokud možno v místech, která jsou daleko od silnic. Sušené květy se používají jako odvar při nachlazení, pro léčbu kašle, zahlenění a různé průduškové obtíže. Podporuje pocení a používá se i jako kloktadlo. Med a citron jsou ideálními doplňky. Odvar z lipového květu a šalvěje se doporučuje pít pravidelně od 40 let věku jako prevence potíží v klimakteriu, 1x denně jeden celý měsíc každého půl roku.

 

Zajímavé je také doporučení užívání popela z lipového dřeva a lipového uhlí. Popel ze dřeva smíchaný s cukrem ve stejném poměru posiluje při rekonvalescenci, na špičku nože lipového uhlí ráno a večer pomáhá při překyselení žaludku a pálení žáhy. Lipové uhlí je doporučované také při epilepsii. A na závěr jeden starý lidový recept, po kterém se prý hubne: smíchejte 50 g silného odvaru z lípy, 450 g březové šťávy, kterou získáte z naříznutého kmene břízy, a 50 g reveně (rebarbory). Nápoj pijte 2–3 krát denně po jedné sklence.

 

 

 

 

 

 

zpět na začátek