clear float
clear float

Sójový olej

>> aroma blog

Jan Kusmirek, autor zmiňované knihy „Tekuté slunce“, má jedno okřídlené rčení, které zní: „quality of raw materials should fit the purpose“, což volně přeloženo znamená, že kvalita surovin by měla odpovídat účelu výrobků. Pokud se nekvalitní suroviny používají do pěstící kosmetiky, mohou škodit nebo fungovat pouze jako „výplň“, pokud se kvalitní suroviny používají do oplachových přípravků, vnímá to Jan Kusmirek jako plýtvání cennými zdroji. Olejový mycí prostředek bude vždy kvalitativně výš, než prostředek emulzní. Nejen proto, že klasické emulzní prostředky často obsahují syntetické tenzidy a konzervanty, ale hlavně z důvodu ochrany kožního filmu při mytí.

Když vytváříme výrobky na olejové bázi, vždy máme účel na paměti a zvažujeme poměr kvalita versus výkon. Na ochranu kožního filmu je dostatečné používat olej přečištěný, který má vhodné složení mastných kyselin. Olej za studena lisovaný je pro oplachové prostředky luxus, který steče do odpadu. Sojový olej (podobně jako mnoho jiných olejů) lze koupit v nejrůznějších kvalitách. Od extrahovaného oleje, který skutečně může obsahovat zbytky chemických rozpouštědel, přes olej čištěný (avšak stále čistý přírodní) až po olej lisovaný za studena, který má nahnědlou barvu, nepříjemný odér a je hodně mastný z důvodu obsahu lecitinu. To je užitečné pro vnitřní užití nebo jako součást pěstících přípravků, ale pro mytí to užitečné není. Tento rozdíl v kvalitě se z uvedeného složení na výrobku nepozná.

Čištěný sojový olej lisovaný za tepla má téměř stejné složení mastných kyselin jako má slunečnicový olej lisovaný za studena, pouze neobsahuje vitamin E. Pro náš účel je důležité, aby byl nosný olej ve výrobku stabilní, lehký, uživatelsky příjemný a aby byl výrobek také cenově dostupný. Pokud jsme u příměru s potravinami, tak taky nebudete na drahém výživném oleji smažit, ale raději si ho dáte do salátu nebo pomazánky, abyste jeho účinky co nejlépe využili.

zpět na začátek