clear float
clear float

JAK NA OPALOVÁNÍ V SOULADU S PŘÍRODOU

>> aroma blog

Každým rokem v nás vyvolává začátek teplých slunných dnů euforii z přicházejícího léta a hned v závěsu se médii začnou táhnout obavy ze slunce, spálenin a onemocnění kůže. S blížícími se prázdninami se tradičně zvedá vlna zaručených receptů, které kolují po internetu a, řekněme si na rovinu, mohou být i nebezpečné. Přírodní přípravky pomáhají za předpokladu, že prvotní ochranou je zdravý rozum. Jak tedy na to?


Karoten - dobrý přítel opalování

Před letní sezónou se začněte na opalování připravovat vnitřně. Tedy ne pouze mentálně těšením se na teplé dny, ale také zvýšeným příjmem karotenu, ať už v přirozené stravě nebo v doplňcích. Karoten totiž podporuje vznik kožního barviva melaninu, který stojí za „zdravou“ barvou opálení, a jehož mají jižní národy přirozeně mnohem více než my. Karoten sice pohlcuje UV záření, ale pouze ve vysoké koncentraci a navíc UV světlem rychle degraduje. Má tedy větší smysl ve stravě. Kromě zeleniny jej najdete také v rakytníkovém a Carotino oleji.

 

Sluníčko si dávkujte po chvilkách a omezte pobyt na přímém slunci v době nejvyššího záření mezi 11 – 15 hodinou. Malé děti chraňte před sluncem raději oděvem a pokrývkou hlavy, než opalovacím prostředkem. Ochranným prostředkem je také třeba natřít se včas, 20-30 minut před sluněním, a v dostatečné míře. Legislativa uvádí 2 mg / cm2, což představuje asi 6 čajových lžiček! Pokud se koupete a utíráte, je třeba ochranu obnovovat. Nezapomeňte, že UV filtr je přesně to, co říká: filtr, tedy jakési síto, jehož otvory jsou menší, čím je UV faktor vyšší, ale stále pouze síto s otvory. Nemůžeme tedy ani s ochranou pobývat na slunci neomezeně dlouho. Pozor také na pobyt u vody, u moře a na horách. UV paprsky nehřejí a mohou způsobovat spáleniny, aniž byste pociťovali teplo. Vítr kůži ochlazuje a dodává falešný pocit bezpečí, zatímco paluba lodi, plachty, voda či sníh odrážejí velké množství UV paprsků. S nadmořskou výškou se zvyšuje také jejich intenzita a působí nejen na kůži, ale také na oči.

Rostlinné oleje – mýty a fakta

Při svém pátrání o ochranných faktorech rostlinných olejů můžete narazit na nejrůznější mýty, od oleje ze semen karotky či malin (SPF 38 – 40), až po kokosový či avokádový olej (SPF okolo 5). Pravdou ale je, že výzkum využití rostlinných látek pro sluneční ochranu je zatím v plenkách a týká se zejména extraktů, nikoliv olejů. Přesto však máme k dispozici studii, která se zabývá oleji, používanými lidmi v tropických oblastech. Vyplývá z ní, že pokud se rostlinné oleje na pokožku natírají v tenké vrstvě, jsou pro UV záření propustné a pokožku tedy před ním nedokáží ochránit. Nejlépe ve studii dopadl nimbový olej, který v tenké vrstvě propouští přes 80 % UV záření, což ale odpovídá pouze faktoru 1,25. Prokázaný ochranný faktor mají karanjový olej (Pongamia glabra) a tamanu olej (Calophyllum inophyllum), ovšem ani zde není vyšší než 2.

 

Protože ze své podstaty jsou všechny rostlinné oleje triglyceridy mastných kyselin a obecně mají velmi podobné složení, je jasné, že mezi nimi žádný ochranný zázrak nenajdeme. Rozhodně se vyvarujte „zaručeného“ internetového receptu na olivový olej smíchaný s citronovou šťávou. Žádná z těchto složek neposkytuje ochranu před UV zářením. Rostlinné oleje lisované za studena se rychle vstřebávají, což je u UV filtrů nežádoucí. Neznamená to ale, že by pro ochranu pokožky neměly význam, ovšem ne jako UV filtry! Spáleniny od slunce totiž nejsou způsobené jen UV zářením, ale i extrémní dehydratací pokožky. Díky svým bariérovým schopnostem rostlinné oleje zabraňují odpařování vlhkosti z pleti a tím ji chrání před vysušením. Mají také silné antioxidační účinky a zhášejí volné radikály, které při slunění vznikají. Chrání tak pleť před sekundárním poškozením oxidačním stresem. UV záření rostlinné oleje rychle degraduje, proto je důležité, abyste oleje na pokožku nanášeli opakovaně. Výjimkou je olej jojobový a mokřadkový, které jsou vysoce stabilní. Karité máslo patří také mezi rostlinné oleje a tuky. Díky vysokému obsahu sterolů a flavonoidů má vyšší ochranné účinky a také stabilitu.

 

 

Přírodní péče pro krásné opálení

Na ošetření pokožky před opalováním využijte vysoké stability jojobového a mokřadkového oleje a použijte je k ochraně pokožky před vysušením. K péči po opalování si vytvořte tělový regenerační olej krásné barvy z Carotina, rakytníkového a šípkového oleje, s trochou bambuckého másla a desetinou oleje z pšeničných klíčků. Tělový olej skvěle hydratuje, díky vysokým antioxidačním účinkům chrání proti volným radikálům a svojí nádhernou načervenalou barvou podporuje vaše opálení. Bambuckou fantazii mějte vždy po ruce, je mastnější a má vysoké regenerační schopnosti.

 

Pozor na spáleniny - vaše pokožka si je pamatuje a jejich následky se sčítají. Pokud se přeci jen připálíte, nezapomeňte na levanduli, extrakt z Aloe vera a D-Panthenol, které můžete přidávat do olejů či másel podle libosti a potřeby nebo je používat samostatně. Jestli vám tělové oleje nevyhovují, Pleťové mléko Karité obsahuje nejen bambucké máslo a levanduli, ale také příjemně chladí rozpálenou pokožku. Svému obličeji dopřejte zvýšenou péči Obličejovým regeneračním olejem Carotino s Aloe vera, který má silné zklidňující, antioxidační a regenerační účinky. Kokosový olej je výborný jako vlasová kúra po slunění i jako ochrana vlasů před solí při koupání v moři. Užijte si léto s radostí a s pomocí, kterou příroda nabízí.

 

 

Ref. „Ultraviolet Transmission through a few Edible Oils in context of changing Solar Insolation“ Sobhana Teressa, G.Mohan Kumar, S.Sampath (2004)

zpět na začátek